Produktové fotografie

Reklamní fotografie pro eshopy, sociální sítě, katalogy, propagační materiály, atp., připravené jak pro užití na webu, tak pro tisk. Jsou vždy perfektně nasvícené, vždy v jednotném stylu. Od základních studiových fotografií na čistě bílém, světle šedém nebo jiném barevném pozadí, až po tzv. lifestylové fotografie, které ukáží vaše produkty přímo v akci nebo plakáty, bannery, billboardy, atp., vytvořené z fotografií vašich produktů.

Jak to funguje?

Jak začít

Nejprve si prosím pročtěte tuto stránku, kde najdete všechny důležité informace o produktové fotografii. Pro první kontakt prosím použijte můj email: jankovarik@gmail.com nebo formulář stránce s kontaktem.

Jaké druhy produktové fotografie nabízím

Základní typ fotografie pro e-shopy, katalogy, firemní weby, katalogy, propagační materiály, tištěnou reklamnu, atp. Produkt je obvykle na bílém, světle šedém nebo jiném jednobarevném pozadí, či přechodu. Cílem této fotografie je prezentovat produkt jasně, neutrálně a konzistentně, ve věrně podaných barvách a proporcích, bez jakýchkoliv rušivých elementů.

Lifestyle fotografie zachycují váš produkt během každodenních momentů v přirozeném prostředí, s cílem vyprávět příběh nebo evokovat určité emoce a atmosféru spojenou s vaším produktem. Zjednodušeně řečeno ukáží váš produkt v akci. Fotí se obvykle v terénu nebo přímo u zákazníka, dají se ale aranžovat i ve studiu.

Sloučení produktové fotografie s grafickým designem je skvělým způsobem, jak prezentovat vaše produkty nebo služby. V oblasti grafickému designu mám více než patnáct let zkušeností – pokud potřebujete nové logo, poradit s vizuální identitou nebo čímkoliv co souvisí s tvorbou vaší značky, mrkněte na můj web: www.jankovarik.com.

Jestli zatím váháte, jaký druh fotografie by byl nejvhodnější právě pro váš produkt nebo máte jakékoliv dotazy, kontaktujte mě.

Jak probíhá focení produktů

Napište mi na můj email: jankovarik@gmail.com nebo použijte formulář stránce s kontaktem. Do prvního emailu mi zkuste stručně sepsat jen to nejdůležitější.

 • Produkt sami vyfoťte (stačí mobilním telefonem) a přijdete důležité informace, jako jeho váha, rozměry nebo materiál.
 • Nezapomeňte zmínit také celkový počet produktů, které chcete nafotit a kolik snímků/pohledů každého produktu budete přibližně potřebovat.
 • Napište mi kde je budete chtít nakonec použít a jak si fotografie přibližně představujete (klidně můžete přiložit nějakou ukázkovou fotku z internetu).
 • Pokud si teď nejste jistí tím, jak přesně by měla fotografie vypadat, nelamte si s tím hlavu a jen mi napište co chcete nafotit a navrhnu  vám nejvhodnější formu fotografie sám.

Všechny produkty pečlivě zabalte a pošlete na adresu, kterou najdete v potvrzovacím emailu, který jsem vám poslal. Ujistěte se, že produkty jsou v perfektní kondici a nemají nikde žádné viditelné vady. Některé menší nedostatky lze vyretušovat během postprodukce, větší nedostatky už možná opravit nepůjde, nebo to bude zbytečně časově náročné.

Jakmile produkty dorazí, připravím prostor pro fotografování, vyberu vhodné pozadí, nastavím světla a celou scénu tak, aby výsledek odpovídal našemu prvotnímu zadání.

Jako první udělám testovací fotografii a pošlu na váš email k odsouhlasení. Vy i já jsme si tak od začátku jistí tím, jak budou vypadat i všechny ostatní fotografie. Po jejím schválení se pustím do focení zbytku produktů.

U produktové fotografie dělám vždy barevnou kalibraci a snažím se zachovat reálné stíny, kdykoliv je to možné. Vyžaduje to sice delší přípravu, výsledkem jsou ale přirozenější a oku výrazně příjemnější fotografie, na kterých produkt nevypadá uměle nebo nepřirozeně.

Kompozici a umístění produktu v záběru volím tak, aby byl co nejatraktivnější a nejjasnější pro diváka, ale zároveň se vám s fotografií dobře pracovalo. Je důležité abych už od začátku věděl, kde a jak budete chtít fotografie umístit. Proč?

Pokud bude produkt umístěný např. na billboardu, je důležité nechat kolem dostatek volného místa. Pro eshop může být zase naopak výhodnější, mít prázdného místa kolem o něco méně a třeba u šperků, je vyloženě nutnost nakonec exportovat ještě jednu sadu fotografií s ořezem, kde bude produkt vyplňovat téměr celý formát.

Fotografie nakonec obvykle vyžadují menší nebo větší úpravu v počítači, byť by šlo jen o ořez a zpětnou kontrolu reálné barevnosti a případnou retuš.

Z pořízených snímků vyberu ty nejlepší, provedu nezbytné úpravy a připravím všechny fotografie k finálnímu exportu.

Co se děje nakonec

Obvyklý termín dodání hotových fotografií je 14 kalendářních dní ode dne, kdy proběhlo focení.

Hotové fotografie dodávám klientovi vždy v plné kvalitě v JPG formátu + menší verzi vhodnou pro webové stránky nebo sociální sítě, vše formou odkazu ke stažení prostřednictvím služby Dropbox. Pokud se tak dohodneme na začátku, můžu vám všechny fotografie dodat také fyzicky na flash disku.

Pokud jste můj stálý klient, posílám konečnou fakturu spolu s odkazem ke stažení. Pro nové nebo příležitostné klienty posílám odkaz ke stažení hotových fotografií vždy až po uhrazení konečné faktury.

Cena produktové fotografie

od 280 Kč

Je mi jasné, že každý by chtěl znát cenu za kus a ne nějaké rozmezí, to je v pořádku a naprosto to chápu. Nicméně cenu za produktovou fotografii zkrátka nelze stanovit dopředu za jednotnou cenu, protože není jasné, co přesně a jak chcete nafotit, ani kolik fotografií budete potřebovat. Cenu vám tedy upřesním ve chvíli, kdy mi popíšete a ukážete svůj produkt.

Z čeho se cena skládá

Cenu produktové fotografie netvoří jen čas strávený s přípravou, plánováním, focením a následnými úpravami, ale do je nutné počítat ještě s náklady na technické vybavení studia včetně jeho opotřebení, náklady na rekvizity, provozní náklady jako licence na software, elektřina a další.

Cena za produktovou fotografii se potom dál liší podle druhu, velikosti, množství a charakteru produktu a odráží tedy nejen můj čas a dovednosti, ale také mnoho dalších aspektů. Proto ji není možné stanovit dopředu za pevnou cenu pro všechny produkty stejně.

Co cenu zvyšuje

Pokud má ale produkt nějaké odrazné plochy, je lesklý, průhledný, vyžaduje speciální zacházení nebo je jinak specifický (např. je nestabilní, těžký, šperky, hodinky, atp.), případně budu muset pro každý nový snímek měnit pozadí, pozice světel, atp., vyjde logicky cena za fotografii vyšší.

Co cenu naopak snižuje

Když je naopak produkt naprosto bezproblémový, dá se fotit v relativně rychlém tempu za sebou, nevyžaduje žádnou nebo jen minimální retuš, může být cena u větších objednávek, resp. od určitého množství fotografií, naopak ještě o něco málo nižší.

Níže v textu najdete ukázkové balíčky/typické objenávky, spolu s popisem produtků a počtu fotografií. To by vám mělo pomoci lépe si udělat představu o ceně.

Cenu ale nemusíte nijak odhadovat, pošlete mi informace o tom co a jak byste chtěli nafotit a připravím pro vás konkrétní cenovou nabídku, spolu s návrhem termínu.

Ukázkové ceny produktové fotografie

Ukázkové ceny typických zakázek, při ideálních podmínkách, kdy je produkt je spíše menší, lehký, stabilní, bez lesklých nebo průhledných ploch. Všechny fotografie mají stejné světlo i kompozici.

Mini zakázka

6 000

400 Kč/ fotografie

 • 16 fotografií
 • Úvodní konzultace k projektu
 • Fotografie v JPG formátu
 • Fotografie v kvalitě pro tisk
 • Fotografie v kvalitě pro web
 • Možnost přidat vodoznak
 • Záloha všech fotografií 1 rok
Poslat poptávku

Běžná zakázka

18 000

300 Kč/ fotografie

 • 60 fotografií
 • Úvodní konzultace k projektu
 • Fotografie v JPG formátu
 • Fotografie v kvalitě pro tisk
 • Fotografie v kvalitě pro web
 • Možnost přidat vodoznak
 • Záloha všech fotografií 1 rok
Poslat poptávku

Větší zakázka

36 000

280 Kč/ fotografie

 • 130 fotografií
 • Úvodní konzultace k projektu
 • Fotografie v JPG formátu
 • Fotografie v kvalitě pro tisk
 • Fotografie v kvalitě pro web
 • Možnost přidat vodoznak
 • Záloha všech fotografií 1 rok
Poslat poptávku

Pokud je produkt který chcete nafotit naopak větších rozměrů, těžší, nestojí sám o sobě, je z nějakého lesklého nebo průhledného materiálu, vyžaduje jakékoliv speciální zacházení nebo je potřeba jej aranžovat/upravovat před každým snímkem, logicky se do celkové částky za objednávku vejde méně fotografií.

Vy ale cenu znáte vždy předem a přesně, hned potom, co mi produkt představíte v úvodním emailu. Případně je možné domluvit i testovací focení, na kterém si obě strany spolupráci jen vyzkouší. Jsem plátce daně a ceny zde uvedené jsou vždy bez DPH

Firemní fotografie

Fotografie exteriérů, interiérů, technologie, procesů, zkrátka všeho co je nějak spojené s vaší firmou nebo podnikáním. Fotím nejen firemní prostory, ale také třeba vaše zaměstnance při práci, firemní (i osobní portréty) a fotografie vašich firemních realizací. Kvalitní fotografie vás nebo zázemí vaší firmy, pomáhají vašim zákazníkům udělat si lepší představu o tom do jakého prostředí se dostanou.

Jak probíhá firemní focení

Jak začít

Přečtěte si prosím tuto stránku, kde najdete všechny důležité informace o firemní fotografii. Pro první kontakt prosím použijte můj email: jankovarik@gmail.com nebo formulář stránce s kontaktem. V prvním emailu mi jen ve stručnosti představte sebe, svou firmu a čím se zabýváte. Pokud už máte jasno v tom, kde a jak budete chtít fotografie použít, klidně informace přidejte, budeme je potřebovat.

Jaké druhy firemní fotografie nabízím

Snímky továren, výrobních linek nebo specifických průmyslových procesů. Tyto fotografie ukazují nejen, jak váš produkt vzniká a jaké technologie firma používá, ale také vaše zaměstnance a stroje při práci. Krom detailů pracovního procesu jde často také o snímky budov, kanceláří a obchodních prostor. Tento typ fotografie fotím prakticky výhradně přímo u vás, v místě vašeho podnikání.

Fotografie jednotlivců nebo skupin v profesním prostředí. Tyto fotografie reprezentují vás nebo vaše zaměstnance na webových stránkách firmy, v tiskovinách nebo na sociálních sítích. Firemní portrét fotím obvykle přímo u vás ve firmě a bývá spojený s jiným druhem focení nebo natáčení (i když to samozřejmě není podmínka). Při tomto druhu focení se snažím nepoužívat zbytečně umělé pozadí, ale vždy maximálně využít autentické prostředí vašeho pracoviště. Na přání je samozřejmě možné udělat i klasický business portrét na jednobarevném pozadí.

Focení důležitých podnikových událostí, konferencí, veletrhů nebo týmových akcí. Zúčastním se vaší firemní (nebo soukromé) akce a na fotografiích zachytím nejen důležité momenty, ale i celkovou atmosféru události.

Kromě výše vypsaných druhů fotografie nabízím možnost fotografování mimo tyto žánry. Ať už jde o osobní portréty, fotografie z akcí, krajinářské snímky, záběry vašeho oblíbeného místa nebo máte jakoukoli jinou specifickou vizi, popište mi svou představu a pokud to půjde, rád vám vyjdu vstříc.

Pokud se nemůžete rozhodnout, váš nápad nezapadá do žádné z těchto kateogorií, případně máte jakékoliv dotazy, prostě se mě zeptejte.

Průběh tvorby firemní fotografie

Pro první kontakt prosím použijte můj email: jankovarik@gmail.com nebo formulář stránce s kontaktem.

Do prvního emailu mi zkuste sepsat jen to nejdůležitější: vaši vizi, cíle a očekávání, jaká od firemní fotografie máte. Popis může být i takto jednoduchý:

„Potřebujeme portréty několika zaměstnanců a fotky přímo z naší výroby, pro náš firemní web, sociální sítě a tištěný katalog. Nemáme přesnou představu o počtu fotografií, ale měli by být v podobném duchu jako přiložené ukázky [přílohy]“.

I takovéto stručné informace mi pro začátek stačí – kontaktuji vás zpět a po doplnění chybějících informací vám připravím návrh ceny, termínu a případné smlouvy.

Pokud to bude nutné, vypravím se nejprve přímo k vám, abych lépe pochopil prostředí kde budete chtít dělat fotografie a zvážil všechny možnosti, jakým fotografie pojmout. Obvykle ale stačí, když mi pošlete nějaké ukázkové fotografie a popíšete styl, v jakém si fotografie představujete. Vytvoříme společně plán a seznam toho, co všechno bude na fotografiích později zachyceno a hlavně s jakým záměrem a pro jakou cílovou skupinu budeme fotografie vytvářet.

Ve smluvený den a čas přijedu k vám a po krátké přípravě a seznámením s prostředím se rovnou pustím se do samotného focení.

Pokud jsou prostory kde se má fotit spíš menší, nebo nevyžadují žádné zvláštní bezpečnostní opatření, vystačím si sám a vaše přítomnost během focení není nezbytná (i když ji vítám).

V případě, že focení probíhá v nějakém náročnějším provozu, je nutné  aby zadavatel (vy), zajistil zapůjčení všech nezbytných bezpečnostních prvků (např. vesta, helma, kryt hlavy, respirátor, atp.) po dobu focení.

Všechny fotografie pořízené u vás okamžitě zálohuji a následně se pustím se do třídění a výběru těch nejlepších snímků, které splňují cíle, definované na začátku naší spolupráce.

Postprodukce a finalizace fotografií je nedílnou součástí kreativního procesu u digitální fotografie a každý fotograf má trochu jiný postup. Kromě ořezu, barevných korekcí a retuší, jde o řadu dalších kroků, díky kterým budou konečné fotografie v maximální možné estetické i technické kvalitě. Tato část procesu je minimálně stejně důležitá jako samotné pořízení fotografií a nedá se uspěchat.

Co se děje nakonec

Obvyklý termín dodání hotových fotografií je 14 kalendářních dní ode dne, kdy proběhlo focení.

Hotové fotografie dodávám klientovi vždy v plné kvalitě v JPG formátu + menší verzi vhodnou pro webové stránky nebo sociální sítě, vše formou odkazu ke stažení prostřednictvím služby Dropbox. Pokud se tak dohodneme na začátku, můžu vám všechny fotografie dodat také fyzicky na flash disku.

Pokud jste můj stálý klient, posílám konečnou fakturu spolu s odkazem ke stažení. Pro nové nebo příležitostné klienty posílám odkaz ke stažení hotových fotografií vždy až po uhrazení konečné faktury.

Cena firemní fotografie

Z čeho se cena skládá

Cenu firemní fotografie je nutné kalkulovat vždy zvlášť, s ohledem na strávený čas, náročnost konkrétního focení, čas strávený s postprodukcí a také musím vzít v potaz náklady na dopravu k vám a zpět.

Níže najdete ukázku typických zakázek firemní fotografie, které vám pomůžou udělat si lepší představu o tom kolik by mohlo stát vaše focení.

Když mi pošlete všechny informace popsané výše, rád pro vás připravím cenovou nabídku.

Ukázkové ceny firemní fotografie

Ukázkové ceny několika typických zakázek firemní fotografie. Prosím berte na vědomí, že jde pouze o příklady bez kontextu. Počet fotografií je orientační a může být mírně menší, ale i větší, podle náročnosti konkrétního focení a podle toho jak moc bude nutné později fotografie upravovat.

Firemní portréty zaměstnanců

6 500

 • 30 minut focení u vás
 • až 8 fotografií
 • Úvodní konzultace k projektu
 • Fotografie v JPG formátu
 • Fotografie v kvalitě pro tisk
 • Fotografie v kvalitě pro web
 • Možnost přidat vodoznak
 • Záloha všech fotografií 1 rok
Poslat poptávku

Průmyslová a výrobní fotografie

18 000

 • 2 hodiny focení u vás
 • až 30 fotografií
 • Úvodní konzultace k projektu
 • Fotografie v JPG formátu
 • Fotografie v kvalitě pro tisk
 • Fotografie v kvalitě pro web
 • Možnost přidat vodoznak
 • Záloha všech fotografií 1 rok
Poslat poptávku

Reportáž akce nebo události

12 500

 • 2 hodiny na vaší akci
 • až 60 fotografií
 • Úvodní konzultace k projektu
 • Fotografie v JPG formátu
 • Fotografie v kvalitě pro tisk
 • Fotografie v kvalitě pro web
 • Možnost přidat vodoznak
 • Záloha všech fotografií 1 rok
Poslat poptávku

Ve všech cenách je automaticky počítáno i s retuší a úpravami fotografií v míře odpovídající jejich typu/použití. Jsem plátce daně a ceny zde uvedené jsou vždy bez DPH a neobsahují dopravu. Pro konkrétní cenu za vaši zakázku mě prosím kontaktujte a připravím vám cenovou nabídku.

Důležité informace k fotografiím

Všechny klientské fotografie zálohuji po dobou jednoho roku. Doporučuji ale soubory zkopírovat na více úložišť, případně využít k záloze i některou z cloudových služeb typu Dropbox.

Vždy poskytuji fotografie v JPG formátu a plném rozlišení, vhodném pro tisk, včetně menší verze pro web. Další formáty souborů nebo velikosti fotografií jsou vždy na dohodě.

Neupravené fotografie, tzv. “RAW soubory”, a zdrojové video soubory, neposkytuji.

Fotografie pro vás vytřídím a vyberu sám. Nemusíte mít strach, vybírám vždy na základě zadání (případně smlouvy) a informací, které jsme si stanovili na začátku naší spolupráce.

Expresní zpracování fotografií je možné po předchozí dohodě za příplatek, obvykle do 72 hodin.

Finální fotografie nebo video soubory předávám vždy jen oproti uhrazené konečné faktuře. Pro stálé klienty posílám fakturu se 14 denní splatností zároveň s odkazem ke stažení fotografií.

Minimální výše objednávky u fotografie je 5 000 Kč.

Cestovné 16 Kč / 1 km.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH, jsem plátce daně.